Reklama

Start Nowinki i informacje Świat Książki Zmarł syn autora "Władcy pierścieni"

Zmarł syn autora “Władcy pierścieni”

16 stycznia w wieku 95 lat zmarł trzeci syn autora “Hobbita” i “Władcy pierścieni” J.R.R. Tolkiena, Christopher Tolkien.

Christopher Tolkien zaangażował się w pracę w swojego ojca mając zaledwie 14 lat. Z początku na jego prośbę wyszukiwał błędy w pierwszym wydaniu “Hobbita”, za co otrzymywał niewielką zapłatę.

Później z kolei, podczas służby w wojsku, otrzymywał od ojca kolejne rozdziały “Władcy Pierścieni”, które opiniował. Dzięki temu odwiódł go od zmiany nazwiska jednej postaci Sama Gamgeego na Sama Goodchilda.

REKLAMA

Po śmierci swojego ojca w 1973 roku, Christopher Tolkien kontynuował jego twórczość, redagując i przygotowując do druku większość dzieł, które zostały wydane już po śmierci J.R.R. Tolkiena, a “Upadek Gondolinu” był ostatnią książką, nad którą pracował.

Christopher Tolkien wraz ze swoją drugą żoną Baillie Klass, z którą posiadał dwójkę dzieci, w ostatnim czasie pomieszkiwał na wsi we Francji. I to ona była redaktorką tomu pt. „The Father Christmas Letters”, w którym zawarła listy J.R.R. Tolkiena do swoich dzieci.

Przypomnijmy, że Christopher Tolkien był pokłócony ze swoim najstarszym synem Simonem Tolkienem, za zaangażowanie się jego w realizację filmów Petera Jacksona… Dopiero od niedawna zostali w końcu pogodzeni między sobą.

Polecane produkty

Najbliższe koncerty Percival Schuttenbach – Slavny Tur IV [Wideo]

Już od 6 marca zespół Percival Schuttenbach rozpocznie folkową trasę Slavny Tur IV, podczas której na koncertach będziemy mogli usłyszeć tradycyjne pieśni z całego...

Zwiastun “Doliny Bogów” Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem

Na polskim kanale YouTube, należącym do Galapagos Films, kilka dni temu pojawił się polski teaser filmu „Dolina Bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego. Produkcja trafi...

Billie Eilish nagrała piosenkę do nowego Bonda! [Wideo]

Tegoroczne walentynki to nie tylko niezwykły czas dla wszystkich zakochanych, ale także dzień premiery piosenki do najnowszego filmu o Agencie 007. Jak już od jakiegoś...

Oskary 2020 – lista laureatów i szczególny występ Billie Eilish

W nocy 10 lutego cały świat poznał wszystkich laureatów z gali rozdania Oscarów 2020. Zobacz pełny występ Billie Eilish oraz listę filmowych pozycji, twórców...

Autor publikacji

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Autor publikacji

Reklama

Sprawdź cenę na Ceneo.pl