P O L E C A M Y

Recenzja komiksu: Niezwykła podróż - tom 1

okładka

Zapraszamy na recenzję komiksu:

"Niezwykła podróż" - tom 1

W kwietniu 2017 roku Wydawnictwo KURC sprawiło wielką niespodziankę, zwłaszcza polskim miłośnikom komiksów kochających komiksy z gatunku "przygoda", "science-fiction" i "steampunk-a". Oto przed Wami recenzja powyższego komiksu: przed Wami "Niezwykła Podróż" - tom 1.

Wiemy, mieliśmy szybciej zrecenzować pierwszy tom... Niestety różne życiowe obowiązki na to nie pozwoliły. Część z Was i tak sięgnęła po ten komiks, przecież podczas jego polskiej premiery pialiśmy z zachwytu z uwagi na fakt posiadania go w naszej biblioteczce... Przepraszamy, w zamian za dłuższe oczekiwanie na recenzję, informujemy, że za niedługo w konkursie strony Zajawkarz Home Site będziecie mieć możliwość zdobycia tego komiksu i innych cennych nagród - w tym pieniężnych - jak zwykle w ten sam bardzo prosty sposób...

We wspomnianym już dzisiaj newsie z naszej strony internetowej na temat premiery omawianego dziś komiksu napisaliśmy takie zdanie:

"[...] O czym jest komiks? Sprawdźmy. W skrócie to opowieść zainspirowana twórczością Juliusza Verne'a oraz steampunkowym klimatem - w komiksie odkryjemy niesamowite wynalazki, przygodę oraz tajemnice...

Niezwykła przygoda rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, w roku 1927... Ale zaraz, zaraz... Nie lepiej przeczytać opis polskiego wydawcy - Wydawnictwa Kurc i uwierzyć nam słowo, że komiks jest warty każdego wydanego na niego pensa? [...]"

I faktycznie, "przygoda" z komiksem "Niezwykła podróż" okazała się dla nas czymś większym, może nie aż tak czymś dużym, aby mówić o zupełnie fenomenalnym komiksie, ale panowie odpowiedzialni za ten komiks, tj. Denis-Pierre Filippi, Silvio Camboni - powinni być z siebie zadowoleni czy też dumni, a zwłaszcza Gaspard Yvan, który świetnie dobrał kolory. Co takiego zatem fajnego kryje w sobie "Niezwykła podróż", czy jest to komiks równy i dla kogo jest on przeznaczony? Jak zaczyna się historia tej przygody? Na to drugie pytanie odpowiemy Wam teraz, a na kolejne później...

Przeczytajcie zatem poniższy opis polskiego wydawcy - Wydawnictwa KURC - powinien w zasadzie Was usatysfakcjonować oraz zachęcić do sięgnięcia po ten komiks...?

Opis wydawcy:

Wielka Brytania, rok 1927. Noemie i Emilien, kuzyni pochodzący z bogatej rodziny, spędzili prawie całe dzieciństwo w szkole z internatem. Z czasem przywykli do niezależnego życia z dala od szczęku wojny. Genialne dzieci stworzyły sobie własny świat w domku na drzewie, swoistej cichej przystani, gdzie eksperymentują ze wszelkiego rodzaju wynalazkami. Jakież jest ich zaskoczenie, kiedy pewnego dnia wiodący awanturnicze życie rodzice Noemie wracają do rodzinnej rezydencji i wysyłają po dzieci służącego! Miejsce jest urzekające, z czym obydwoje się zgadzają. Znajduje się w nim pełno pomieszczeń wypełnionych wynalazkami ojca Emiliena, lecz ten gdzieś tajemniczo zaginął!

Jeśli czytaliście opis wydawcy z uwagą to z pewnością opisanie przez nas szerzej fabuły pierwszego tomu uznalibyście za spoiler. Dlatego też już w następnym akapicie zaczniemy zachwycać się komiksem "Niezwykła podróż", powiemy sobie też o małych, ale jednak zawsze wadach tej historii, a także o fajnej i nierównej kresce, by później powoli zmierzać do sedna sprawy czyli do podsumowania i oceny tego komiksu. To co, zaczynamy?

R E K L A M A

Zacząwszy oglądać i czytać pierwsze strony tego francuskiego komiksu z pewnością można stwierdzić coś takiego: "no masz, okładka świetna, opis wydawcy ciekawy i zachęcający, a jednak tego czegoś - już na początku komiksu - jakby brakowało"... Faktycznie, to rysunek trochę zawodzi - najbardziej - w tym komiksie, a przecież w największej mierze to właśnie kreska przemawia do nas i podpowiada nam co jest dobre, co jest przyzwoite. Rysunek w komiksie rozpala w nas najróżniejsze emocje, pobudza i zmusza do przemyśleń, fantazji jak i do wystawienia jakiejś oceny całemu komiksowi. Tym samym fabuła jak i dialogi - przynajmniej z początku - są raczej spychane na dalszy plan; a dzieje się to tak, dlatego, że nasze zwinne i głodne oczy zawsze zerknął wpierw na rysunki a nie na sam dymek z jakimś tekstem? Najczęściej tak właśnie bywa. Rzadko się nam udaje nie zerknąć na kilka stron komiksu, kiedy nie zamierzamy go przeczytać, a dopiero chcemy oswoić się wpierw z komiksem czy też nastawić na jego późniejsze przeczytanie. Tym bardziej dzieje się tak, kiedy okładka - jak i w tym tytule - kusi jak cholera.

Na szczęście kreska w komiksie "Niezwykła podróż" jest powyżej normy, większość rysunków jest pięknie narysowana, a co dopiero mówić o barwach, kolorach. Ale niestety wizerunkowi młodych bohaterów komiksu brakuje czasem większej ostrości, czasem też postacie te są jakieś takie lalkowate. Na szczęście to się zdarza niezbyt często, co cieszy, a czy denerwuje? No nas osobiście to trochę irytuje, ale nie popsuło też przyjemności w czytaniu i zagłębianiu się w komiks. Owszem kreska choć nieidealna to jednak ma wiele uroku i chyba możemy stwierdzić, że jest jedną z najfajniejszych jaką widzieliśmy, choć z wymienionymi wadami. Wspomniana paleta kolorów, barw w komiksie "Niezwykła podróż" jest co najmniej na dobrym poziomie...

Przyjrzyjmy się jeszcze teraz historii i jej dynamicznej akcji. Fabuła bez większych wyjaśnień i bez nużących elementów szybko mknie do przodu, co z jednej strony cieszy, z drugiej jednak pozostawia troszeczkę do życzenia. Niby w zasadzie jest okey, ale jednak odniesiemy wrażenie, że oglądamy i czytamy mniej ciekawą historię, aniżeli w świetnym komiksie np. "Ekho: Lustrzany świat". Po przeczytaniu omawianego komiksu stwierdzimy również, że za dużo trochę nieprawdopodobnych rzeczy się w nim dzieje? Możliwe, w końcu my mamy już trochę lat, ale komiksem tym śmiało możemy karmić i najmłodszych.

Zapraszamy do przejrzenia skanów i do naszego podsumowania.

 
niezwykla-podroz-tom-1-okladka

"Niezwykła podróż" - tom 1

Skany

(kliknij aby powiększyć)

INFO:

Tytuł:

Oryg. tytuł:

Rysunek:

Scenariusz:

Data wyd.:

ISBN-13:

Cena:

Wiek:

Wydawca:

Wydanie:

Kraj:

Rok prod.:

Format:

Ilustracje:

Papier:

Liczba str.:

Okładka:

Gatunek:

Niezwykła Podróż - tom 1

Le Voyage extraordinaire - Tome 1

Silvio Camboni

Denis-Pierre Filippi

kwiecień 2017 (Polska)

978-83-945963-5-4

38,00 zł

7+

Wydawnictwo KURC

I

Polska

2011?

215x290 mm

kolor

kredowy

48

miękka

przygoda, science-fiction, steampunk

Recenzje z tej serii:

recenzja

Nasze pozostałe recenzje:

recenzja recenzja

recenzja recenzja

 

Podsumowanie

Pierwszy tom komiksu "Niezwykła podróż" to z pewnością świetny komiks dla najmłodszych. Przygoda ta z pewnością to coś więcej, aniżeli szybka historia z komiksami Disney'a jak np. Kaczor Donald, choć każdy tom "Niezwykłej Podróży" liczy tylko 48 stron. To też historia, która z pewnością nie będzie nużyć starszych - ogólnie także im powinna się spodobać, choć z pewnością czuć, że została wykreowana dla młodszych czytelników. Akcja historii posuwa się dość szybko i została przedstawiona w sposób dość widowiskowy, hollywoodzki co trochę może też zdenerwować.

Rysunek w komiksie jest niezły, mimo, że nie jest on bez wad, ale stawia naszym zdaniem wysoko poprzeczkę innym - zwłaszcza dla najmłodszych - tytułom.

Podsumowując komiks "Niezwykła podróż" - tom 1 z pewnością zauroczy młodsze dzieci, złapie nawet za serca, zmusi też może do chęci majsterkowania, projektowania urządzeń, poznawania technologi, a na pewno już do fantazjowania na ten temat i chęci przeżycia takiej przygody... Skąd to wiemy? Też byliśmy kiedyś młodzi i wiemy przecież co nie co... Dorosłym polecamy jako lekką, ale pięknie zilustrowaną historię...

A wkrótce odbędzie się polska premiera drugiego tomu komiksu: "Niezwykła podróż", po którego z pewnością sięgniemy i napiszemy w kolejnej recenzji co nie co na temat tej barwnej, komiksowej serii.

 

Podsumowanie
Recenzja komiksu​: "Niezwykła podróż" - tom 1
Plusy Nagroda
  • Ładna oprawa graficzna
  • Przystępna przygoda z komiksem
  • Bujna, piękna paleta barw, kolorów
  • Również i dla najmłodszych
  • Cena
zajawkarz home site poleca 9 5 gwiazdek
Minusy
  • Niekiedy - choć  rzadko - rysunek postaci zawodzi
  • W zasadzie brak w tym tomie opisów technologii, które odkryjemy podczas czytania...
Ocena

Pierwszy tom komiksu "Niezwykła podróż" to z pewnością świetny komiks dla najmłodszych. Przygoda ta z pewnością to coś więcej, aniżeli szybka historia z komiksami Disney'a jak np. Kaczor Donald, choć każdy tom "Niezwykłej Podróży" liczy tylko 48 stron. To też historia, która z pewnością nie będzie nużyć starszych - ogólnie także im powinna się spodobać, choć z pewnością czuć, że została wykreowana dla młodszych czytelników.

TAGI
Udostępnij

Wstecz

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok Odmawiać