Reklama

StartNowinki i informacjeFilmy Kinowe"Pan T." jako artysta w zniewolonym świecie - w kinach

“Pan T.” jako artysta w zniewolonym świecie – w kinach [Zwiastun]

Już niebawem, 25 grudnia zadebiutuje na ekranach naszych kin najnowszy film Marcina Krzyształowicza, “Pan T.”, przewrotna opowieść o życiu artysty w czasach stalinowskiej Polski.

Tytułowy T. to nikt inny jak Leopold Tyrmand, jeden z najbardziej barwnych, nietuzinkowych i kontrowersyjnych twórców wczesnego PRL-u, autor słynnego “Złego”. Nie dostaniemy w tej historii jednak elementów biografii pisarza, a jedynie pewną wariację, w dużym stopniu alternatywną historię z życia artysty, który musi zmagać się z absurdami życia w opresyjnym systemie.

Główną rolę powierzono dawno nie widzianemu na dużym ekranie Pawłowi Wilczakowi, którego kreacja wzbudza wiele pozytywnych reakcji. Poza nim w filmie będziemy mogli zobaczyć całą aktorską plejadę: Jerzego Bończaka w roli Bieruta, Sebastiana Stankiewicza (Złote Lwy za rolę drugoplanową), Wojciecha Mecwaldowskiego, Jacka Braciaka i wielu innych. Co ciekawe, na ekranie w epizodach pojawiają się także osoby spoza świata aktorskiego lub dawno w filmie nie widziane, jak Jacek Fedorowicz, Michał Urbaniak czy nawet Leszek Balcerowicz, a także nieżyjący już Kazimierz Kutz (film kręcono przez około 3 lata).

REKLAMA

Choć film opowiada o trudnych czasach stalinowskiej Polski, gdzie na porządku dziennym jest donosicielstwo, wszechobecna kontrola władzy i niepewność jutra, “Pan T.” przepełniony jest czarnym i absurdalnym humorem, bo tylko dzięki takiemu podejściu można było wtedy przetrwać. Dla podkreślenia klimatu tamtych czasów, film zrealizowano w technice czarno-białej.

Zobaczcie zresztą zwiastun:

Autor publikacji

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Autor publikacji