P O L E C A M Y

Recenzja książki: Antologia Wolsung - tom 2

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Antologia Wolsung"

- tom 2

Antologia Wolsung to sztandarowy projekt wydawnictwa Van Der Book. Pierwsza część została zrecenzowana na naszym portalu i zebrała bardzo poprawne oceny. Jak to w zbiorze opowiadań, zdarzały się i słabsze momenty, jednak całokształt zdecydowanie wypada ocenić na plus. Wniosła ona powiew świeżości oraz zaznajomiła z nowym, steampunkowym uniwersum, dotychczas mało popularnym na polskim rynku książkowym. Czy drugi tom utrzymał wysoki poziom?

Recenzja książki: "Ja Inkwizytor. Kościany Galeon"

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Ja Inkwizytor. Kościany Galeon"

Niekwestionowanym nazwiskiem nr 1 polskiego rynku fantastyki jest twórca Wiedźmina, Andrzej Sapkowski. Kto zajmuje drugą lokatę, trudno tak naprawdę stwierdzić, ponieważ pretendentów można znaleźć przynajmniej kilku. Jeden z nich to z pewnością Jacek Piekara, autor obrazoburczej utopii, ojciec Mordimera Madderdina, najsłynniejszego z inkwizytorów. Jakiś czas temu miała miejsce premiera następnego tomu przygód pana o inicjałach M.M. „Ja Inkwizytor. Kościany Galeon”, bo taki nosi tytuł, w zamierzeniu ma spajać cykl i być najmroczniejszą z części. Z pewnością imponuje długością – bodaj najobszerniejsza ze wszystkich - jednak jak wyglądają pozostałe zapewnienia wydawcy w starciu z szarą, nieupiększaną pochlebstwami rzeczywistością?

Recenzja książki: "Czarnoksiężnik: Miecz Radogosta" tom 2

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Czarnoksiężnik: Miecz Radogosta"

- tom 2

Jeszcze nie opadł kurz po bitewnych zmaganiach z krwiożerczymi Awarami, a już miałem okazję czytać następną część „Czarnoksiężnika”, zatytułowaną „Miecz Radogosta”. To bardzo fortunne zdarzenie z recenzenckiego punktu widzenia - umysłu nie przygniatają jeszcze inne sprawy, doskonale pamięta się wszystkie postacie i ważniejsze fragmenty. Bez zbędnego marnotrawienia czasu natychmiast zasiadłem do lektury, aby podzielić się wrażeniami i przekonać się, która odsłona przygód Czarnego Rogana prezentuje się korzystniej.


Recenzja książki: "Czarnoksiężnik: Władca Wilków" - tom 1

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Czarnoksiężnik: Władca Wilków"

- tom 1

Usłyszawszy o Juraju Cervenaku, natychmiast zapragnąłem przeczytać jedną z jego książek. Słowiańska fantasy z odwołaniami do pogańskich wierzeń, ogromny sukces na rynkach czeskich i słowackich, silne inspiracje prozą Andrzeja Sapkowskiego - sami przyznacie, że te cechy powinny zainteresować każdego fana gatunku. Myślę, iż podobna tematyka jest bliska sercu każdego Polaka i Słowianina - bowiem w naszych żyłach, wraz z krwią, płynie duma z wielkich przodków i dawnych dni chwały, którym obecna szara rzeczywistość nie dorównuje.

Recenzja książki: "Antologia Wolsung" tom 1

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Antologia Wolsung"

- tom 1

Mierząc się z zupełnie nową tematyką, jesteśmy narażeni na mnóstwo niedogodności. Po pierwsze, możemy trafić w gąszcz niezrozumiałych słów, sformułowań i zwrotów, skąd wydostawać się będziemy długo, mozolnie i niezdarnie. Po drugie, w przypadku gdy zupełnie „nie podejdzie” nam konwencja, z czytelniczego obowiązku będziemy uparcie przerzucać strony, wyglądając końca niczym zbawienia. Powyższe wątpliwości kołatały mi w głowie na długo przed rozpoczęciem czytania recenzowanej teraz pozycji. Bo niby fantastyka, niby grunt ubity i znajomy, ale jednak… Panie i Panowie, przed Państwem Antologia opowiadań ze świata Wolsung.

Recenzja książki: "Hobbit" - J.R.R. Tolkien

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Hobbit"

- J.R.R. Tolkien

Pisanie recenzji książek wydanych kilkadziesiąt lat temu jest sztuką niewątpliwie trudną, wyzwaniem, któremu nie wszyscy są w stanie sprostać. Rzecz ma się zupełnie inaczej, niż w przypadku opiniowania najnowszych produkcji, kiedy to pomiędzy recenzentami trwa swoisty wyścig o jak najszybsze przeczytanie danego tytułu i skomponowanie poprawnego jakościowo artykułu, ażeby podzielić się refleksjami ze zniecierpliwionym czytelnikiem. Pozycje starsze (rzekłbym nawet „klasyczne”, gdyby to słowo w dzisiejszych czasach nie oznaczało powieści, które przeczytać wypada, bo ktoś tak kiedyś powiedział) mają swoją ugruntowaną pozycję pośród konsumentów i ustaloną renomę na rynku wydawniczym. Jak więc zebrać się do tak trudnego i niewdzięcznego przedsięwzięcia? Jak wykonać je rzetelnie? Zwłaszcza jeżeli pragniemy wziąć na warsztat powieść-legendę, którą każdy zainteresowany zapewne przeczytał kilka razy, a najciekawsze momenty może cytować z pamięci? Rozkładam ręce w geście bezmiernej rozpaczy i pytam - cóż mogę napisać nowego o „Hobbicie”, autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena?


Recenzja książki: "Kościotrzep"

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Kościotrzep"

Nie ma co owijać w bawełnę - otrzymawszy „Kościotrzepa”, byłem poważnie zaniepokojony tym, że najbliższe czterysta stron będę trawił na przedzieraniu się przez niezbyt ambitną literaturę. Sami przyznajcie - tytuł przywodzi na myśl jakiegoś straszliwego, okropnego potwora, gnębiącego ludzkość, którego główny bohater będzie musiał uśmiercić. Krew popłynie wielkimi strumieniami, flaki będą latać co kilkanaście zdań, a kolejne ofiary padać jak muchy. Niezbyt interesująca wizja, prawda? Ale nic bardziej mylnego - ten niefortunny „Kościotrzepa” to w dużej mierze wina niedoskonałego, kulawego polskiego tłumaczenia - chociaż autorka postawiła przed translatorem zadanie niemal niewykonalne. Bowiem oryginalny „Boneshaker” to dosłownie „Potrząsacz kości” i ciężko odnaleźć w ojczystym języku jakiekolwiek zgrabne słówko, zastępujące owego nieszczęsnego Boneshaker`a. Może należało zachować oryginalny tytuł?

Recenzja książki: "Wielka Inwersja"

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Wielka Inwersja"

Wielka Inwersja wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo. Nigdy wcześniej nie słyszałem żadnej opinii ani o samej książce, ani nawet o jej autorce. Kierując się wrodzoną chęcią zdobywania wiedzy, wpisałem w wyszukiwarkę internetową nazwisko „Catherine Asaro”, a także zapoznałem się z informacjami, dostępnymi z poziomu okładki. Autorka okazała się laureatką jednej z najbardziej prestiżowych nagród w książkowym świecie science-fiction, Nebuli, uhonorowano ją także Sapphire Award i Prism Award. Piastowała również zaszczytną funkcję prezydenta „Science Fiction and Fantasy Writers of America”. Jak widać, lista jej osiągnięć prezentuje się bardzo imponująco. Zachęcony rozmaitymi, raczej pochlebnymi recenzjami, z uśmiechem na ustach przystąpiłem do lektury.

Recenzja książki: "Królestwa Nashiry - Miecze Buntowników" - tom 2

Książka
okładka

Zapraszamy na recenzję książki:

"Królestwa Nashiry - Miecze Buntowników" - tom 2

Nie byłem nazbyt entuzjastycznie nastawiony, kiedy zaproponowano mi napisanie recenzji drugiego tomu „Królestw Nashiry”. Pierwsza część nie zachwyciła, rażąc infantylnością i nierealistycznością - spragnionych szczegółów odsyłam do wiadomego artykułu. Jak prezentuje się książka, opatrzona podtytułem „Miecze Buntowników”?